مس باغ سنگی

پروژه ها

محدوده اکتشافی باغ‌ سنگی دارای پروانه اکتشاف به مساحت ۱۸ کیلومتر مربع در استان خراسان جنوبی، در ۱۰ کیلومتری شمال‌ غرب شهر درح واقع شده است. این محدوده واقع در شرق ایران و جزیی از ناحیه بلوک لوت محسوب می‌گردد. 

مشخصات ذخیره:
تیپ کانی‌سازی: مس ماسیوسولفید و رگه‌های منیزیم در الترابازیک‌ها
پاراژنز کانه‌ها:مالاکیت، کریزوکلا، کالکوسیت، هونتیت، منیزیت، اکسید و هیدروکسیدهای آهن
نوع گانگ: هماتیت، لیمونیت، گوتیت، تالک، سرپانتین، اپیدوت
پاراژنز ژئوشیمیایی: Cu, Zn, Au, Mg

زمین شناسی:
جنس سنگ ميزبان: افیولیت‌ها، گابرو، الترابازیک‌ها، لیستونیت، ساب‌ولکانیک
سن سنگ ميزبان: کرتاسه
آلتراسیون: آرژیلیکی شدن، کلریتیشدن، اپیدوتی شدن، سرپانتینی شدن، تالکی شدن، اکسید آهنی شدن، سیلیسی شدن

ابعاد ذخیره:
مس: در گستره‌ی طولی و عرضی به ترتیب ۳۵۰ و ۱۵۰ متر کانی‌سازی مس به صورت ناپیوسته شناسایی شد و همچنین حجم کار قدیمی و دپوی ماده معدنی در محدوده بسیار بالا می باشد که این شواهد حاکی از وجود ابعاد گسترده‌ی کانی سازی در محدوده می‌باشد.
منیزیم: در گستره‌ی طولی و عرضی به ترتیب ۹۰۰ و ۵۰۰ متر کانی‌سازی منیزیم به صورت منیزیت و هونتیت به طور ناپیوسته و منقطع شناسایی شد و همچنین کار قدیمی برای استخراج منیزیم در محدوده مشاهده شد که این امر حاکی از ابعاد گسترده‌ی کانی‌سازی منیزیم می‌باشد.
کانی‌سازی مس در محدوده حداقل ۱۰۰ هزارتن تخمین زده شده که با توجه به شواهد و ابعاد کانی‌سازی مس افزایش ذخیره محتمل و نیاز به اکتشافات عمقی می‌باشد.
کانی‌سازی منیزیم در محدوده حداقل ۲۰ هزارتن تخمین زده شده‌است که افزایش ذخیره دور از تصور نیست.

عیار ماده معدنی:
مس ۲ درصد
روی ۰/۲ درصد
منیزیم ۲۸ درصد

زیرساخت:

دهستان درح دارای آب، برق و تلفن می‏‌باشد که در ۱۰ کیلومتری محدوده قرار دارد و محدوده دسترسی خوبی (کمتر از ۲ کیلومتر) به جاده آسفالته سربیشه – گمرک مرزی ماهی‌رود دارد. در محدوده به جز جاده خاکی زیرساخت‏ و انرژی وجود ندارد.

 عملیات اکتشافی انجام شده:

گردآوري اطلاعات موجود؛ شامل نقشه‌هاي زمين‌شناسي و توپوگرافي، گزارش‌های ارائه‌شده قبلی و غیره، انجام كارهاي دفتري و برنامه‌ريزي جهت انجام عمليات صحرايي.
پردازش داده‌‏های ماهواره‏ای Sentinel-2 و ASTER جهت استخراج کانی‏‌های دگرسانی مرتبط با کانی‏سازی، تحلیل ساختارها و عوارض زمین‏‌شناسی و تفکیک واحدهای سنگی.
بررسی، پردازش و تلفیق لایه‌های اطلاعاتی پایه، ایجاد بانک اطلاعاتی و تشخیص مناطق مناسب برای اکتشاف.
انجام عملیات صحرایی شامل پیمایش و پی‌جویی سطح منطقه و مشخص نمودن واحدهاي سنگي و عوارض مهم زمين‌شناسي و نیز تفکیک رگه‌ها و زون‌های کانی‌سازی.
نمونه‌برداری از رگه‌ها، زون‌های کانه‌دار، هاله‌های دگرسانی و بقایای معدن‏کاری باستانی در مرحله پی‌جویی به تعداد ۴ نمونه.
آماده‏‌سازی، ارسال نمونه‌ها، و آنالیز شيميايي طلا و عناصر همراه به روش ICP-OES و Fire Assay و XRD به تعداد ۴ نمونه.
عملیات ژئوفیزیک به روش IP & RS در ۸ پروفیل و ۹۶۰ ایستگاه.