مس ناتیو یکان کهریز – مرند

پروژه ها

معدن مس یکان کهریز به مساحت ۳۹/۴ کیلومترمربع در استان آذربایجان شرقی و شهرستان مرند واقع شده است. دارا بودن مس طبیعی و عیار بالای مس و هم‌چنین دسترسی آسان به جاده جهت حمل و نقل از مزایای این معدن به حساب می‌آید. شرکت‌های معدنی می‌توانند جهت انجام امور پیمانکاری استخراج در این معدن سرمایه‌گذاری نمایند. راه دسترسی به معدن از طریق جاده مرند به سمت شهر یامچی به طول ۱۵ کیلومتر، سپس طی مسافت ۱۴ کیلومتر و گذر از روستای یکان کهریز از سمت جنوب خاوری معدن امکان‌پذیر خواهد بود.

  • ژنز: مس نوع میشیگان یا مانتو
  • مشخصات کانه‌زایی: ابعاد ماده‌ی معدنی عبارت است از چند صد متر طول، ۱ تا ۶ متر عرض و افراز حدودا ۱ تا ۵ متر. در بخش کانی‌سازی، عیار مس برابر ۱ تا ۱۰ درصد است. لایه ی مالاکیت‌دار در سطح و در عمق حاوی مس طبیعی، کوپریت و بدون هیچ‌گونه کانه‌ی سولفیدی می‌باشد.

تـیپ ذخـیره

  • جنس سنگ میزبان: آگلو‌مرا، توف و ماسه سنگ
  • آلتراسیون: کلریتی، آرژیلیک، اکسید و هیدروکسیدهای آهن

زمین شناسی ذخـیره

از نکات ارزشمند این ذخیره دارا بودن مس طبیعی، کوپریت و عیار بالای قابل توجه آن است. بنابراین با گسترش عملیات اکتشافی در حین استخراج، می‌توان ذخیره را افزایش داد.

چشم انداز معـدن

فاصله از شبکه برق تا معدن حدود ۵۰ متر و دسترسی به آب از طریق روستای یکان کهریز به فاصله‌ی ۳ کیلومتر از معدن امکان‌پذیر است.

زیرساختها

این معدن دارای پروانه بهره‌برداری به شماره ۱۰۵/۴۷۷۶۵ مورخ ۱۳۹۱/۱۰/۰۴ با ۶ سال مدت زمان بهره برداری می باشد و متعلق به شرکت مهندسی و بازرگانی پارس‌گستران عقیق می باشد.

مالـکیـت