طلا، مس و مولیبدن سیا ستراگی

پروژه ها

معـدن سیاسـتراگی با مساحتی حدود ۲۵ کیلومتر مربع در استان سیستان و بلوچستان، شهرستان نیمروز واقع شده است. دسترسی به معـدن از طریق کیلومتر ۱۴۰ جاده آسفالته زاهدان – نهبندان و سپس جاده‏ای فرعی به طول ۲۴ کیلومتر به سمت روستای اومـار امکان‏پذیر است. معدن در فاصله ۲۵ کیلومتری روستا قرار گرفته است.

تـیپ ذخـیره

  • بخش اسکارنی: اسکارن مس، مولیبدن و طلا به صورت استراتی‏ باند و و توده‏ ای
  • بخش رگه‌ای: دو تیپ کانی‌سازی رگه‌ای در منطقه وجود دارد رگه‌های سیلیسی، هماتیتی و مس- طلادار مرتبط با توده‌ نفوذی رگه‌های مس‌دار به همراه مقادیری طلا و مولیبدن
  • بخش پورفیری: شامل رگه و رگچه ‏های داخل سنگ‏ های هورنفلسی که به طور عمده در سطح و در واحدهای نفوذی (مشـخص شده در حفریات عمقی) دیده می‏ شود. این رگ و رگچه‏ ها حاوی کانه ‏های مالاکـیت، آزوریت و کالـکوپیریـت در سطح و در عمق به صورت .کالکوپیریت، بورنیت و پیریت می‏ باشند.

زمین شناسی ذخـیره

جنس سنگ میزبان: شیل، ماسه‌سنگ، متاسندستون و هورنفلس به همراه توده‏ های گرانودیوریتی و گرانـیتی

دگرسـانی: اسکارنی، سیلیسی، آرژیلیـک، سریسیتی، تورمالینی‏ آلونیتی و ژاروسیتی‏، لیمونیتی‏، پروپیلیتیک، به همراه پیریت‏ زایی فراوان

چشم انداز معـدن

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که ذخـایر سولفیدی و اکسیدی  قابل توجهی در این معـدن وجود دارد. لازم به ذکر است حفـریات عمقی بیشتری برای اکتشاف کامل این ذخیره نیاز می‏ باشد و احتمال می‏ رود ذخیره معدن پس از تکمیل اکتشافات تا ده برابر افزایش یابد.

زیرساختها

روستای اومار نزدیک‌ترین آبادی به معدن می‏ باشد و در فاصله ۲۵ کیلومتری شمال شرق آن واقع شده است. این روستا دارای آب، برق و تلفن می‏ باشد. همچنین داخل محدوده، چاه آب حفر شده است.

مالـکیـت

این معدن دارای پروانه بـهره‏ بـرداری به شماره ۴۲۳۰۳ و تـاریخ ۹۶/۰۸/۲۹ با مدت زمان بـهره‏ بـرداری ۱۶ سال به نام شرکت زرمس جویان سـیستان می باشد.