نیکولای آلکسادرویچ کودریاتسف

نیکولای آلکسادرویچ کودریاتسف

نیکولای آلکسادرویچ کودریاتسف

زندگینامه:
نیکولای آلکسادرویچ کودریاتسف زمین شناس نفت اتحاد جماهیر شوروی بود که در ۲۱ اکتبر ۱۸۹۳ در اوپوچکا به دنیا آمد. وی پدر نظریه منشا غیر بیوژنیک نفت بود. این نظریه بیان می داشت که نفت از منابع هیدروکربنی غیر از موجودات زنده واقع در اعماق پوسته و گوشته زمین حاصل شده است.
وی فارغ التحصیل موسسه معدنی لنینگراد در ۱۹۲۲ بود. وی دکترای خود را در سال ۱۹۳۶ در زمین شناسی و کانی شناسی دریافت کرد و در سال ۱۹۴۱ به مقام پروفسور نائل آمد. دوره فعالیت حرفه ای وی از ۱۹۲۰ در کمیته زمین شناسی اتحاد جماهیر شوروی آغاز گردید. طی سال های ۱۹۲۹ تا ۱۹۷۱ در موسسه تحقیقات زمین شناسی شوروی کار می کرد.
نیکولای آلکسادرویچ کودریاتسف زمین شناس نفت اتحاد جماهیر شوروی بود که در ۲۱ اکتبر ۱۸۹۳ در اوپوچکا به دنیا آمد. وی پدر نظریه منشا غیر بیوژنیک نفت بود. این نظریه بیان می داشت که نفت از منابع هیدروکربنی غیر از موجودات زنده واقع در اعماق پوسته و گوشته زمین حاصل شده است.
وی فارغ التحصیل موسسه معدنی لنینگراد در ۱۹۲۲ بود. وی دکترای خود را در سال ۱۹۳۶ در زمین شناسی و کانی شناسی دریافت کرد و در سال ۱۹۴۱ به مقام پروفسور نائل آمد. دوره فعالیت حرفه ای وی از ۱۹۲۰ در کمیته زمین شناسی اتحاد جماهیر شوروی آغاز گردید. طی سال های ۱۹۲۹ تا ۱۹۷۱ در موسسه تحقیقات زمین شناسی شوروی کار می کرد. در زمان حکومت رژیم استالین به خاطر تفکراتش به عنوان دشمن ملت شناخته و چند سال را در کمپ های گولاگ زندانی بود و پس از آزادی از زندگی و اقامت در شهرهای اصلی شوروی منع شد. تنها پسرش در آغاز حمله آلمان نازی به شوروی کشته شد.
کودریاتسف مطالعات زمین شناسی ناحیه ای اش را بر روی اکتشاف نفت و گاز متمرکز کرد و نتیجه آن اکتشاف در بلوک گروژنی در جمهوری خود مختار چچن، آسیای مرکزی، تیمان – پچروا، و سایر نواحی اتحاد جماهیر شوروی بود. وی هدایت مطالعات اکتشافی در گروژنی را به عهده داشت و برنامه حفر چاه های اکتشافی کلیدی در غرب سیبری در سال ۱۹۴۷ را تهیه نمود که مسیر دوران جدید تولید نفت و گاز در روسیه را هموار نمود و این دوران با حفر اولین چاه گاز خودجوش در نزدیکی برزوو در سال ۱۹۵۳ آغاز گردید.
قانون کودریاتسف؛ این قانون بیان می کند که هر ناحیه ای که در آن نفت و گاز یافت شود، حتما در اعماق و سطوح پایین تر تا سنگ بستر نیز منابع هیدروکربوری با مقدار کمتر یا بیشتر یافت خواهد شد. بنابراین هرجا که ذخایر نفت و گاز یافت شود، معمولا رگه های ذغال سنگ در روی آن وجود دارند و دیده می شوند. گاز معمولا در عمیق ترین لایه ها و به طور متناوب با نفت قرار دارد. همه ذخایر نفتی عموما دارای یک سنگ پوشش نفوذ ناپذیر هستند که از مهاجرت هیدروکربن ها به سمت بالا جلوگیری می نماید. این سنگ پوشش راهنمای کاشفان برای یافتن ذخایر است.
این زمین شناس روسی همچنین یکی از طرفداران و مدافعان نظریه منشا غیر بیولوژیکی نفت بود. استدلال وی این بود که نفت از نظر ترکیبات شیمیایی هیچ شباهتی با مواد خام طبیعی ساخته شده از مواد گیاهی در آزمایشگاه و تحت شرایط طبیعت ندارد. وی نمونه های بسیار و قابل توجهی از منابع نفتی اقتصادی را از سنگ بستر های دگرگونه و متبلور و یا در رسوبات روی آنها یافته بود. وی نمونه هایی در کانزاس، کالیفرنیا، غرب ونزوئلا و مراکش را از این دست پیدا کرده بود.
وی همچنین نشان داد که مخازن نفتی در لایه های رسوبی اغلب با شکستگی های سنگ بستر زیرین خود مرتبط اند. شاهد آن میدان نفتی بزرگ غوار در عربستان سعودی، میدان پانهندل در کانزاس امریکا، میدان تنگیز در قزاقستان، میدان وایت تایگر در ویتنام و بسیاری از میادین دیگر بودند. همه افق های میدان نفتی لاست سولجر در وایومینگ از ماسه سنگ کامبرین که مستقیما بر روی سنگ بستر واقع شده بود تا نهشته های کرتاسه بالایی دارای نفت بودند. وی بر این مبنا بیان داشت که جریان نفت از سنگ بستر زیرین حاصل می شود. وی اظهار داشت که گازهای هیدروکربنی در سنگ های دگرگونی و آذرین سپر کانادا کمیاب نیستند و نفت در گنایس پرکامبرین در چاه های حفر شده در ساحل شرقی دریاچه بایکال کشف شد.با توجه به موارد فوق کودریاتسف نتیجه گرفت که منابع اقتصادی نفت به سادگی در زون های نفوذپزیری یافت می شود که توسط لایه های نفوذ ناپذیر بالایی پوشیده شده باشند. پروفسور نیکولای کودریاتسف در ۱۲ دسامبر ۱۹۷۱ در لنینگراد جان به جان آفرین تسلیم کرد.